Jak wybrać pierwszą chustę i jak o nią dbać?

Opublikowane przez MatkaPolki w dniu

Jedną z najważniejszych rzeczy to wybrać chustę o splocie skośno-krzyżowym. Ważne, dlatego że na rynku jest sporo tak zwanych pościelówek i rodzice nie wiedząc czym one się różnią wolą kupić coś tańszego (sama tak zrobiłam). Chusty, które nie są tkane ciężko dociągnąć, nadać im odpowiednie napięcie i zazwyczaj są sztywne, co jest szczególnie ważne na początku drogi, gdzie powinnyśmy sobie maksymalnie ułatwić sprawę.

Po drugie ważny jest rozmiar. Najlepiej chyba wybrać się na warsztaty lub poprosić doradcę o pomoc, bo długość chusty dobiera się nie tylko do dziecka i rodzica, ale też do konkretnego wiązania (do kangurka i plecaka prostego sa potrzebne krótsze chusty, do kieszonki dłuższe i do warstwowych wiązań wiadomo jeszcze dłuższe).

Następna sprawa to skład chusty, czyli to z czego jest tkana. W tej kwestii jestem wierna czystej bawełnie. Szczególnie rodzicom początkującym polecam 100% bawełny, bo po pierwsze jest pralkopierna (na metkach mamy zawsze sposób w jaki czyścić daną tkaninę), a po drugie nie wyciąga się i jest miękka. Domieszki są fajne dla cięższych dzieci, niektóre fajne są latem itd. ( więcej w poście https://www.nosimydzieci.pl/?p=170). Ale to już raczej dla wprawionych w bojach.

Na koniec często pomocna, ale moim zdaniem nie dla każdego konieczna rzecz to zaznaczone krawędzie. Dużo łatwiej radzimy sobie z wiązaniem, kiedy za pomocą kolorów możemy odróżnić górną krawędź od dolnej. Wtedy najlepiej kupić psiaka albo po prostu chustę, która ma jedną krawędź oznaczoną innym kolorem.

A teraz jak dbać o naszą szmatkę? Po pierwsze prać według zaleceń producenta. W przypadku bawełny pierze się ją po prostu w 40-60 stopniach w delikatnym proszku lub płynie do prania. Co ważne nie wlewamy nigdy płynu do płukania. Jeżeli czujemy, że jest sztywna trzeba ją po prostu zawiązać dwa lub trzy razy i robi się przyjemna. Można również spróbować zrobić hamak lub warkocz z chusty.

Mam nadzieję, że post pomoże w zakupach 😉 w razie wątpliwości można pytać w komentarzu może innym się też przyda lub zapraszam do kontaktu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *