Przodem do świata. Dlaczego NIE?

Opublikowane przez MatkaPolki w dniu

To pytanie, które słyszę prawie na każdych konsultacjach.

Powodów jest przynajmniej kilka. Pierwszy to taki, że dziecko nie ma żadnego oparcia i wisi na kroczu. To tak jakby nas ktoś kolokwialnie mówiąc „powiesił za majty”. Wiem straszne to, ale dokładnie tak czuje się nasze dziecko. Nie ma tam mowy o nadaniu dziecku pozycji kucznej (czyli jak komuś łatwiej żaby, a całkiem prawidłowo zgięciowo-odwiedzeniowej).

Drugim, dla mnie jednym z najważniejszych powodów to to, że nasze dziecko nie ma podparcia główki, którym nosząc tyłem jesteśmy my. Niestety, całkiem niedawno widziałam dziecko wiszące w nosidle i to śpiące! Zastanawiałam się czy ten maluch żyje, bo biedakowi tak latała głowa w każdą stronę, że to wyglądało wręcz makabrycznie.

Kolejna ważna rzecz to fakt, że nosząc dziecko w ten sposób nie mamy szans na nadanie prawidłowej pozycji kręgosłupa, czyli zaokrąglenia go jak to powinno wyglądać u młodszych dzieci, które nie siedzą. Kręgosłup czasem jest nawet wypychany do nienaturalnego zgięcia, tym bardziej jak mama ma pokaźny biust.

Kolejny powód przeciwko, który raczej przemawia do wszystkich to to, że dziecko zbiera cały ogrom bodźców z zewnątrz, nie ma możliwości schronienia się (zazwyczaj to nasze piersi są dla niego najbezpieczniejsze) przed wszystkimi sygnałami z zewnątrz, które pewnie są dla niego jeszcze za głośne, a jaskrawe i po prostu przerażające. Pewnie ktoś powie „ale moje dziecko wtedy jest takie spokojne, nie może mu się to nie podobać”. Jestem pewna, że to nie kwestia podobania, a nie małego szoku, który wywołujemy u takiego malucha. Dosyć często zdarza się, że dziecko dopiero po powrocie do domu po takim spacerze zaczyna krzyczeć i płakać, a to właśnie znak, że dopiero odzyskało rezon i odreagowuje.

Mam nadzieję, że argumenty dlaczego nie powinno się nosić przodem są dosyć proste i przemawiają do większości rodziców (a to i tak nie wszystkie).

Tulcie się tak, żeby Wam obydwojgu dawało to poczucie bezpieczeństwa i czułości 🙂

Źródło:http://dziecko.siostraania.pl/chusta-lub-nosidlo-czy-mozna-nosic-dziecko-przodem-do-swiata/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *