Od kiedy i do kiedy można nosić w chuście i w nosidle?

Opublikowane przez MatkaPolki w dniu

Przyszedł czas, że muszę trochę zanudzić i napisać o podstawowych rzeczach, żeby osoby początkujące miały tu swoją bazę informacji (a przynajmniej bardzo bym chciała, żeby tak się stało).

Od kiedy nosić w chuście? Można od urodzenia, ale… Moim skromnym zdaniem (i to jest coś co nie każdy doradca uważa za słuszne i ma takie prawo) mama powinna po porodzie odpocząć, nie dźwigać i walczyć z chustą, szczególnie jak to pierwsze dziecko i pierwsze motanie. Są oczywiście sytuacje, że mamie nie ma kto pomóc i ma dziecko, które baaaaaaaardzo potrzebuje bliskości, wtedy lepiej wiązać niż nosić na rękach i z tym się w stu procentach zgadzam.

Nie wszystkie wiązania nadają się do noszenia noworodków szczególnie tych malutkich. Najlepszą opcją jest kangur (w którym można nosić nawet wcześniaki, a nawet się powinno, bo to czas który im dajemy w zamian za ten który powinny spędzić w brzuszku) i plecak prosty. A dlaczego? Opowiem w innym poście.

Dziecko, które waży więcej niż 4 kg możemy nosić w kieszonce, a później dziecko siedzące w 2x lub szeregu innych kombinowanych wiązań.

Do kiedy nosić? Aż nam siły pozwolą i dziecko. W pewnym momencie dziecko woli po prostu biegać i nie chce być uwiązane. Chusta wtedy staje się narzędziem transportowym, głównie wtedy kiedy maluch “Cie na loncki” albo jest zmęczony. Dla takich bąbli polecam plecak prosty lub z koszulką (Double Hammock), ze względu na naszą wygodę.

A teraz kwestia nosidła. Widziałam już dużo postów-wojen na ten temat, ale ja dalej obstaje przy tym, że nosidła są dla siedzących dzieci (czytaj samodzielnie siadających), ze względu na rozstaw nóżek (panel jest szeroki, a jak nie jest szeroki to zazwyczaj jest wisiadłem) i w związku z tym, że dziecko w nosidle siedzie (tak dosłownie na guzach kulszowych). Jeżeli mamy na prawdę duże trudności z wiązaniem, a dziecko daje nam popalić równo można je włożyć na te 20 minuty np. żeby usnęło. Nie jest to jednak rozwiązanie na dłuższe noszenie.

Następne tematy podstawowych zasad noszenia już niedługo 🙂

15965431_1398530020177781_8042611694820981425_n


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *